Strona główna

Ruch jednostajny prostoliniowy

uch jednostajny prostoliniowy to ruch, w którym ciało pokonuje jednakowe odcinki drogi w tych samych odstępach czasu, którego torem jest linia prosta, a wartość, kierunek i zwrot prędkości są stałe.

Ruch jednostajny prostoliniowy to ruch, w którym ciało pokonuje jednakowe odcinki drogi w tych samych odstępach czasu, którego torem jest linia prosta, a wartość, kierunek i zwrot prędkości są stałe.


Parametrem opisującym ruch ciała jest prędkość. Podstawowa postać wzoru na prędkość służy do wyliczenia wartości prędkości. Wartość prędkości często nazywana jest szybkością. Różnica pomiędzy prędkością a szybkością wynika z faktu uwzględnienia w przypadku prędkości kierunku ruchu. Zatem szybkość podawana z kierunkiem i zwrotem jest prędkością podawaną jako wektor.

Prędkość (szybkość) w ruchu jednostajnym prostoliniowym mówi nam, jaką drogę przebywa ciało w jednostce czasu. Szybkość oznaczamy wzorem:



 

Natomiast wzór na prędkość to:



 

 

We wzorze tym ujęto wektor przemieszczenia, a zatem wynika, że wektor prędkości jest zgodny z kierunkiem przemieszczania się ciała.

Podstawową jednostką prędkości w układzie SI jest „metr na sekundę”. 



 



 

 

 

 

Biorąc pod uwagę, że w ruchu prostoliniowym wartość wektora przemieszczenia jest równa drodze, jaką przebyło to ciało, możemy stwierdzić, że wartość prędkości w tym ruchu to szybkość.

Prędkość poruszającego się ciała możemy zdefiniować jako:

» prędkość chwilową – to prędkość, z jaką porusza się ciało w danym momencie,

» prędkość średnią.

Wartość prędkości średniej obliczamy, dzieląc drogę przebytą przez całkowity czas ruchu.

 

 

W przypadku ruchu jednostajnego prostoliniowego prędkość średnia jest równa prędkości chwilowej. Zatem drogę w tym ruchu możemy obliczyć ze wzoru:



 

W naturze nie spotyka się jednak zbyt wielu przypadków ruchu jednostajnego. Zazwyczaj dochodzi do sytuacji zmiany prędkości podczas trwania ruchu. Zmiany te są opisane wielkością, którą nazywamy przyspieszeniem.

zależność prędkości od czasu

 

 

zależność drogi od czasu